Jak je to s parkováním zdarma u pražského letiště?

Možná se divíte, proč to tu všechno tak řeším. Vždyť sousedka onehdá parkovala přímo před letištěm úplně zdarma, tak jakýpak štráchy s tím? To už jsem taky slyšel – obvykle od lidí, kteří byli na dovolené někdy za císaře pána. Ona se ale Praha trošičku mění, víte? A co do parkování bohužel jen k horšímu.

Ano, ještě před pár lety to skutečně šlo – přijet si k terminálu, odstavit tam auto klidně na půl dne a neplatit ani korunu. Jenže od července 2012 je všechno jinak (pro zájemce podrobnosti ZDE). Jenže od té doby se počty cestujících na letišti trošičku navýšily, takže nově přibývající čtyřkolové vozy jen těžce nesly dlouhodobou blokaci parkovacího místa někým jiným. Začaly se tvořit, kolony, lidi byli nespokojení – a jak to muselo dopadnout, všichni víme.

Kde zaparkujete zdarma?

I když má letiště Václava Havla hned tři terminály (a stejně je to Ruzyně- učili jsme se to ve vyjmenovaných slovech :), parkovat zadarmo se dá jen u prvních dvou. Terminál 3, určený pro charterové, soukromé a nákladní lety, má tak maximálně jedno neoficiální parkovišťátko v okolí, kde vás za parkování na trávě vezmou místní uniformovaní hoši pěkně na hůl.

Pouze na 15 minut

A parkoviště P1 EXPRESS a P2 EXPRESS na tom nejsou o moc lépe. Zdarma se tu odstavíte jen na 15 minut. Že se vám pasažéři zasekli někde v hale a překročili jste dobu určenou k odjezdu? Nezájem, za parkování v době 15-30 minut zaplatíte 100 Kč, a pro stejnou částku sáhnete do kapsy za každou další započatou půlhodinu. Njn., takhle se vydělává.

Mimochodem obě parkoviště jsou venkovní a najdete je tady:

  • parkoviště P1 EXPRESS leží přímo před Terminálem 1
  • parkoviště P2 EXPRESS si uzurpovalo zvýšené podlaží přímo před Terminálem 2 - odlety

Jak jsem to chtěl otočit... a nevyšlo to


Pche – jsem chytřejší, to přece zmáknu. Když tu Honza ještě není, prostě odjedu a zase přijedu. Jsem to ale šikovnej kluk – říkal jsem si. Jen do doby, než mě zaskočila stokoruna, kterou po mě při výjezdu chtěli. Bylo mi vysvětleno, že když se vrátím dřív než za 60 minut, poplatku se prostě nevyhnu.

Skvělé. A mimochodem, sčítá se to pro obě parkoviště najednou. Takže je nemůžete měnit jak ponožky. Jeden vjezd za hodinu na jedno parkoviště je zdarma. Druhý (a každý další) na libovolné z nich už za stovku. Dobré vědět, že?

S vizáží taxikáře!?

Obsluha ještě blekotala něco o pořízení parkovací karty a levnějším platbám. Hergot, copak jsem nějaký taxík nebo co? Vždyť mám v autě rodinu. No nic, podruhé už jim na lep nesednu. To se radši poohlédnu po okolí po vhodnějším parkování. Sto korun za půl hoďky nebere ani manželka v práci, tak proč bych to měl dát nějakejm ouřadům kamsi doprčic?

Naštvanej jsem byl tehdy řádně, ale také poučenej. A nezapomínám tohle info pěkně za čerstva šířit dál. Ať jim aspoň trošičku klesnou tržby, prevítům!

Delší parkování už zadarmo není a nebude

Nikdy nevíte, co se vám na letišti může stát. Zdržení u pasové kontroly, akutní odskočení dítěte na WC – zkrátka a dobře, pokud už rodinka nestojí vyskládaná u východu, je parkování na expressce skoro sebevražda. Pro takové případy jsou tu naštěstí ještě oficiální parkoviště PC COMFORT a PB ECONOMY.

Bacha na výjimky, jinak proděláte kalhoty!

Na obou budete platit za každou započatou hodinu 50 Kč, což je dost času na pohodlné naložení dětí a zavazadel, nebo rozloučení s blízkými před dovolenou. Nicméně u parkoviště PC COMFORT je taková malá klička pro časové okno mezi 12-23 hod. Zaplatíte tu totiž 590 Kč, a to vždy bez ohledu na to, jak dlouho se zdržíte. Ale zase si můžete stání tady (delší než 24 hod) předem objednat a zarezervovat si místo. Pokud se vám zdá tahle cenovka nehorázná, věřte, že v minulosti to bylo ještě horší, jak jsem se dočetl TADY.

Mimochodem, platí se až na pokladně parkoviště před odjezdem. A kdybyste nevěděli, kudy se sem dostat, najdete na oficiálních stránkách letiště krásné mapky v PDF. Možná se vám to může někdy hodit, kdo ví?

  • Sdílet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *